Eleştirel

Bir Kişisel Blog Nasıl Olmamalıdır? Ne Değildir?

Bir süredir sözde “kişisel bir blog sitesi” olma amacı ile kurulmuş olan karşılaştığım pek çok çöp niteliğinde internet sitesi beni bu yazıyı yazmaya itti. Bu yazıda eleştirilen kitleye dahilseniz yazılanları size uyan kadarıyla üzerinize alınmanızı rica ediyorum. İyi okumalar!

Yazıyı “kişisel blog nasıl olmalıdır” başlığıyla yayınlamak isterdim ancak bu soruya verebileceğim tanım cümlesi ne yazık ki bu içeriği bir twit’ten farksız kılardı. Çünkü bu dijital günlük akımı sandığınız kadar geniş alanları içinde barındıran ve uzuun uzadıya tanımlayabileceğimiz türden şeyler değil. Siz olayı çok yanlış anlamışsınız.

Ancak yine de aklında oluşmuş bu soruya cevap arayacak insanlar illaki olacaktır. O yüzden sizlere kişisel bloğun ne olduğunu gelin kısaca anlatayım:
Öncelikle yukarıda kullanmış olduğum “dijital günlük” ibaresi aslında konuyu açıklamaya yeterli nitelikte. Ama burası ekşi sözlük olmadığından ben konuyu biraz daha detaylandırarak anlatmayı seçiyorum ki sizin de aklınızda yanıtlanmamış soru kalmasın.

İnternet üzerinde bireysel olarak oluşturulan bir blog çeşididir. Yazarın bireysel günlüğü olmak dışında gündemi kendi kalemi ile yansıttığı ortamdır. Daha çok günlük olarak kullanılırlar. Kişilerin günlük yaşamda yaşadıkları olayları, karşılaştıkları durumları okurlarıyla paylaşmasını sağlar.  (Vikipedi)

Peki bu siteler nasıl kullanılmamalıdır?

Girişimizi yaptığımıza göre asıl konuya gelebiliriz. Kişisel bloglar; sırf size ait diye istediğiniz gibi kullanmanız gereken, konu ve içerik kategorisi bakımından sınır tanımayan, genel blog niteliği yüklenecek bir görünüme sahip olmayan, haber siteleri için yapılmış temalarla süslenmesinin oldukça saçma olduğunu bilmeniz gereken blog siteleridir. Bu siteler dediğim gibi birer “dijital günlük” görevi görürler ve sahiplerinin; yaşadıkları tecrübe ve deneyimleri, gündemdeki olaylara yönelik değerlendirmeleri, özgeçmişi ve referansları, şu anda okuyor olduğunuz yazı gibi eleştirel içerikleri halka açık bir şekilde yazmaları ve paylaşmaları için kurulmaları gerekir. Genelde sahiplerinin ismi, takma adı ya da yazarın bu bloğu yazarken kendi için seçtiği mahlas niteliğindeki ad ile anılmaları bu işin yaygın olanıdır, google anahtar kelimelerine göre seçilen saçma sapan isimler ise bu bloglara konulması için tavsiye ettiğim isimlerden değil.

Kişisel blog siteleri; sizden başka kişilerin yazarlık yapabileceği, misafir yazar alımı yaptığınız, ücret karşılığı makale yazdırdığınız, sizin bilginizin bile olmadığı bir konudaki içeriklerin yayınlandığı mecralar değildir. Kişiseldir ve size aittir. İçeriklerin zaman ve emek harcanarak bilginizin olduğu kategorilerde tarafınızca hazırlanması bu işin doğru “racon”udur.

Adınızı taşıyan bu siteler ne eğitim yazıları için kullanılmalıdır ne de sağlık makaleleri için. Bilgilenelim, bilgilendirelim…

2 thoughts on “Bir Kişisel Blog Nasıl Olmamalıdır? Ne Değildir?”

  1. R10’da onlarca kişisel blog diye baktığım siteler bu tanımların tamamına uyuyor tek bir kişisel yazı dahi yoktu

    1. Hepsi hakkında genel konuşmam yanlış olur ancak çoğunun öyle olduğundan eminim. Türkiye’de kişisel blog anlayışı genel blog ile karıştırılıyor. Takip etmekte olduğum birkaç kişisel blog da bunu aynen yapıyor ancak zaten onları da pek kişisel blog saymıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir