Eleştirel Gündemsel

Turcoin Komedisi (Yatırım Tavsiyesidir)

Bu yazı, kripto paralara ilgim olduğunu bilen arkadaşımın tv reklamında karşılaştığı Turcoin ismini bana bildirmesinin ardından yaptığım küçük bir araştırma ve beraberinde getirdiği samimi bir kahkaha sebebiyle yazılmıştır. İyi okumalar!

Normal şartlarda, yatırımsal mevzular tartışıldığı esnada öngörü ve teori bildiren mesajların altına, “yatırım tavsiyesi değildir” ya da en azından bunun yaygın kısaltması olan “ytd” notunun düşülmesi konusunda ayrı bir hassasiyete sahibim. Fakat bu sefer değerli SPK’nın güzel yasasını bir miktar görmezden gelerek sizlere bu yazının devamının kat’i surette yatırım tavsiyesi olduğunu* üstüne basarak belirtiyorum (devletimiz bir miktar kusura bakmazsa sevineceğim).

Turcoin nedir?

Dün araştırmama direk kendilerinin sitesine girerek başlamak istesem de sitelerine erişemediğim, bu yazıyı yazdığım esnada şükür ki sitelerinin açıldığı bir oluşumdur. Kendilerini yerli kripto para olarak tanımlıyorlar öncelikle. Turcoin’in, cryptonight algoritması esaslı bir blok zinciri kullanan bir kripto para birimi olduğunu da tanım sayfalarında ayrıca belirtiyorlar.

Kimlerindir Bu Turcoin?

Turcoin; kazanç paketi (!) satışı yapan saadet zinciri formatlı Hipper AŞ’nin ve Anafis Şirketler Grubu ana kuruluşlarının adıyla anılan bir girişim. Kurucusu Sadun Kaya olarak biliniyor. Bunun haricinde öne sürülen bir iddiaya göre şirkette son kapanan titan saadet zincirlerinden olan Nilfa’nın çalışanları bu şirketlerle beraber çalışıyor. Sadun Kaya ise röpörtajında bu bilgiyi yalanlıyor.

Sadun Kaya’dan espriler, şakalar!

Aynı röpörtajda 2006 senesinde 54 dolarlık Bitcoin yatırımı yaptığını, BTC’nin değerlenmesiyle servetinin 570 milyon doları bulduğunu ve piyasada bilmem ne yaparak en son bu serveti 1 milyar küsür paraya ulaştırdığını söylüyor. Ayrıca elindeki BTC’leri satarsa piyasanın etkileneceğini düşündüğünden satmadığını da ekliyor yatırımcıları düşünen iyi kalpli iş adamımız ♥.

Göze çarpması gereken küçük detaylardan biri ise 54 dolarlık bu yatırımı, 2009 senesinde piyasaya sunulan BTC’ye 2006 senesinde yapmış olması vesselam.

Haksız Rekabet Olmasın

Türk mühendislerce tasarlanmış olan Turcoin için 24 bin adet ekran kartıyla kurulmuş 25 milyon dolarlık tesiste kazı işini bir süre yalnızca kendilerinin yapacağını belirten Sadun Kaya, bundaki amaçlarını haksız rekabeti engellemek olarak açıklıyor (Websitelerinde ise kazarak kazanabileceğimizden bahsedilmiş olması güzel çelişki).

Turcoin’de Kaybetmek Yok!

Röpörtajında Turcoin’in ön ödemeli kartlarla taşınabileceğini ve bunlar aracılığıyla anlaşmalı işyerlerinde ödeme yapılabileceğini söyleyen Sadun Kaya; bir Turcoin’in ücretinin 100 dolar olduğunu ve bu değerin hiç bir zaman 100 dolar altına düşmeyeceğini, böylece hiç kimsenin kaybetmeyeceğini, herkesin kazanacağını iddia ediyor. Ekonomi hakkında yapmış olduğu yetersiz araştırmalarla muhtemelen çalışmadığı yerden gelen sorulara cevaben verilmiş bu açıklamada ise kimse kaybetmemesine rağmen ortada kazanç olduğunu söyleyerek sanırım yoktan para var etmeye road-map’lerinde yer verdiğini üstü kapalı belli ediyor. Fakat sitelerine bir Whitepaper koymamayı da ayrıca ihmal etmemişler.

Yatırım Tavsiyem

Yolunmak istemiyorsanız uzak durun. Bu şirketten uzak durun. Bu paradan uzak durun. BTC’ye rakip geliştirdiklerini iddia eden bu ütopik düşüncelere bir an olsun aldırış etmeyin. Turcoin eğer var ise yatırım planınızdan çıkarın.

Bol kazançlar!

 

*Yatırım tavsiyesi ibaresi kinaye içerir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir