Karar/Hedefler

Yeni Yıl için Yeni Hedefler Belirleyin – #kendinesözver

Muhtemelen bir çoğunuzun nasıl geçtiğini anlamadığı seneler içerisine katılmak üzere valizini toplayan 2017’nin son saatlerini yaşıyoruz. Son saatlerinizi yeni yılı kutlamak için hazırlıklar yapmak ile geçirmiyor ama yeni yıla girdiğinizi de bir şekilde hissetmek istiyorsanız düşünüp yayınlamakta bir miktar geç kaldığım bir etkinlikle yeni yıla girişimizi kutlayabiliriz.

Öncelikle hepinize şimdiden mutlu yeni yıllar dilerim. Umarım hepiniz yeni senenizde tüm düşlerini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat senelerdir gerçekleştiremediğiniz bazı düşleriniz için kaçırdığınız bir detayı sizlere hatırlatmayı kendime görev biliyorum. Eğer doğaüstü bazı güçlere sahip değilseniz ve hayatınızı tüm normal insanlar gibi fizik yasalarına uygun yaşamak zorundaysanız bir şeyin devam etmesi için başlaması gerektiğini biliyor olmalısınız. Fakat insanoğlu tembeldir. Her şeyi bilse dahi bunları birleştirip farkında olmaları gereken yeni bilgileri oluşturmak bilinçaltına ağır gelir. Çünkü her yeni bilgi başka bilgilerle işlenmesi gereken yepyeni bir varlık demektir ve işlenen bilgilerin bize kazandıracağı farkındalık bazen masum hayal dünyamızdan bir süreliğine uyanmamızı gerektirecek bir olgu olabilir. Tam da bu sebepten “bir şeyin devam etmesi için başlaması gerektiği” bilgisini diğer hayallerimizden istemeye istemeye de olsa uzak tutar ve hayallerimizi böylece dokunulmaz bir hale getirdiğimizi sanarız.

Bu bir motivasyon yazısı olmayacak. O yüzden ünlem işaretleriyle dolu, telkin amaçlar gibi görünen sahte cümleler kurmayı planlamıyorum. Bu yazıda sizlerle yeni projemi paylaşmak istiyorum. Gelin, 2018’in sizin yılınız olması için bazı kararlar alalım.

23 Aralık sabahı kahvaltımı ettiğim esnada YouTube anasayfamda hızla aşağı doğru inerken takpçisi olduğum içerik üreticilerinden olan Barış Özcan’ın “2018’de Zinciri Kırma” başlıklı son videosunun adı bana yeni bir seneye girdiğimizi ve bu yılın benim yılım olması için neler yapmam gerektirdiğini düşündürttü. Yeni yıla girmeden bir kalem ve kağıt alıp bu yıl için kendime bazı hedefler koymanın ve kendime söz verip takvimlerin değişmesiyle bu hedeflerimi gerçekleştirmek için iş başına koyulmaya kendimi ikna etmenin son derece mantıklı bir karar olduğu kanısına ulaştığımda ise heyecanlıydım. 2018 iyi geçecekti.

Bir öğrenciyseniz, sınavlarınız için örneğin: “şu notun altına düşmeyeceğim” gibi tek bir cümle bile yeni yılı sizin yılınız kılabilir farkında mısınız? Evet devam eden yüksek puanlar istiyorsanız -üzülerek söylüyorum ki- bu puanların yükselmesi için ipin ucundan tutmaya bir an evvel başlamak zorundasınız. Ayrıca hayal ile hedef arasındaki ince çizgiyi fark etmeli ve gerçekleştirememeniz halinde size baştan pes ettirecek hayallerle başlamak yerine gerçekçi davranıp genel okul performansınız ve çalışmanızın nitelikleriyle niceliklerinin farkında olmak koşuluyla kendinize koşacağınız hedeflerle iyi bir başlangıç yapmalısınız. Örnek vermek gerekirse: kitap okuma alışkanlığı kazanma isteğiniz senelerdendir aklınızın bir köşesinde bekliyor biliyorum. Ama okuyamıyorsunuz. Yeni yılda günde 1 kitap bitireceğim gibi bir hedef (!) koymanın ne kadar saçma olduğunu bilmenizi istiyorum. Bunun yerine yeni yılda günde 15’er dakika ayırarak günlük düzenli 10 sayfa kitap okuyacağım derseniz tamamını bitirdiğiniz en fazla 2-3 kitabın olduğu koca 1 senelerle kıyaslandığında senede 300’er sayfalık ortalama 12 kitap bitirecek olan oldukça gerçekçi bu hedef, yıllardır hayal ettiğiniz okuma alışkanlığını size hayatınızın düzenini bile değiştirmeden sunacak.

Çok uzun cümleler kurdum. Genel olarak dağınık bir yazı oldu ancak özetlemek gerekirse yeni yıla girerken #kendinesözver’men 365 gün sonra 2018’in boş geçmediğini düşündürecek. Bu yıl başını 12’ye geri sayarken tombala oynayıp mideni doldurmaktan başka bir şeyle geçir ve kağıdın karşısında geçip #kendinesözver!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir